Skip to content

242 & 246 Ogden RdWenonah, NJ 08090

Built 1945

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Dec 27, 2002

Property Information

Block619
Lot27
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1SF & 1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,521
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,800
15%
Improvement Value:$199,300
85%
Total Assessment$233,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,107+3.4%
2024$7,839+2.3%
2023$7,666+1.2%
2022$7,575+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 3528, Page 155

Property Sale

Sale
$85,000

Property Built

Built

Year Built: 1945