Skip to content

738 Duke DrWenonah, NJ 08090

Built 1963

Last Sale Price
$212,500
Last Sale Date
Jul 17, 2017

Property Information

Block622
Lot27
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,700
28%
Improvement Value:$120,000
72%
Total Assessment$166,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,976+3.3%
2024$5,784+2.2%
2023$5,661+1.2%
2022$5,596+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$212,500

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 5701, Page 337Recorded8/2/2017

Property Sale

Sale
$192,500

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 5206, Page 212Recorded7/8/2014

Property Sale

Sale
$108,500
DeedBook 2614, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1963