Skip to content

133 Hampshire DrWoodbury, NJ 08096

Built 1977

Owner
---
Last Sale Price
$337,000
Last Sale Date
Dec 22, 2025

Property Information

Block627
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,080
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,900
20%
Improvement Value:$176,200
80%
Total Assessment$220,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,891+3.3%
2024$7,637+2.2%
2023$7,475+1.2%
2022$7,389+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$337,000
Sq Ft2,080DeedBook 7290, Page 306Recorded1/9/2026

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 3352, Page 231

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 1537, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1977