Skip to content

12 Gilbert AveWestville, NJ 08093

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 6, 2015

Property Information

Block62
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,800
23%
Improvement Value:$119,900
77%
Total Assessment$155,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,582+3.3%
2024$5,403-4.1%
2023$5,634+1.2%
2022$5,569+1.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$74,000

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 5190, Page 182Recorded5/16/2014

Property Sale

Sale
$62,274
DeedBook 5002, Page 229

Property Sale

Sale
$134,900
DeedBook 3988, Page 231

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 2160, Page 64

Property Sale

Sale
$39,100
DeedBook 2097, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1930