Skip to content

14 Gilbert AveWestville, NJ 08093

Built 1940

Last Sale Price
$64,500
Last Sale Date
Aug 10, 1998

Property Information

Block62
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage672
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,800
41%
Improvement Value:$51,500
59%
Total Assessment$87,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,130+3.3%
2024$3,029+2.2%
2023$2,965+1.2%
2022$2,931+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$64,500
DeedBook 2906, Page 70

Property Sale

SaleMulti
$28,500
DeedBook 1465, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1940