Skip to content

27 Sturbridge AveWoodbury, NJ 08096

Built 1977

Last Sale Price
$228,000
Last Sale Date
Jul 29, 2011

Property Information

Block633
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.3

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,342
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,500
20%
Improvement Value:$176,800
80%
Total Assessment$220,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,898+3.3%
2024$7,644+2.2%
2023$7,481+1.2%
2022$7,395+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 4902, Page 268

Property Sale

Sale
$177,500
DeedBook 3397, Page 79

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 3127, Page 125

Property Sale

Sale
$75,500
DeedBook 1533, Page 593

Property Built

Built

Year Built: 1977