Skip to content

112 Red Stone RdgWoodbury, NJ 08096

Built 1977

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Aug 28, 1981

Property Information

Block635
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.4

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,460
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,900
25%
Improvement Value:$139,000
75%
Total Assessment$185,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,415+3.5%
2024$6,201+2.3%
2023$6,063+1.2%
2022$5,991+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 1435, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1977