Skip to content

118 Burning Tree RdWoodbury, NJ 08096

Built 1977

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
May 21, 1999

Property Information

Block637
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.4

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,192
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
23%
Improvement Value:$165,900
77%
Total Assessment$215,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,722+3.3%
2024$7,474+2.2%
2023$7,315+1.2%
2022$7,231+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 2998, Page 46

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 1757, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1977