Skip to content

117 Yardley RdWoodbury, NJ 08096

Built 1977

Last Sale Price
$111,000
Last Sale Date
Dec 23, 1987

Property Information

Block637
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.4

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,300
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,700
25%
Improvement Value:$170,100
75%
Total Assessment$225,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,095+3.3%
2024$7,835+2.2%
2023$7,668+1.2%
2022$7,580+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 1696, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1977