Skip to content

113 South View DrWoodbury, NJ 08096

Built 1985

Last Sale Price
$65,900
Last Sale Date
Jan 21, 1985

Property Information

Block640
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.4

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,184
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,900
24%
Improvement Value:$146,500
76%
Total Assessment$193,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,683+3.4%
2024$6,461+2.3%
2023$6,318+1.2%
2022$6,242+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$65,900
DeedBook 1508, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1985