Skip to content

121 South View DrWoodbury, NJ 08096

Built 1977

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 24, 2010

Property Information

Block640
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.4

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,184
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,600
23%
Improvement Value:$160,000
77%
Total Assessment$207,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,442+3.3%
2024$7,204+2.2%
2023$7,050+1.2%
2022$6,969+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4783, Page 295

Property Sale

Sale
$114,500
DeedBook 2332, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1977