Skip to content

867 Hunters DrWoodbury, NJ 08096

Built 1989

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jul 18, 1997

Property Information

Block646
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class17
Description2SFAG HAMILTON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,390
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,300
19%
Improvement Value:$205,100
81%
Total Assessment$252,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,049+3.3%
2024$8,758+2.2%
2023$8,572+1.2%
2022$8,473+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 2784, Page 272

Property Sale

Sale
$181,510
DeedBook 1959, Page 101

Property Sale

Sale
$31,200
DeedBook 1884, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1989