Skip to content

807 Valley RdWoodbury, NJ 08096

Built 1988

Last Sale Price
$174,395
Last Sale Date
Nov 23, 1988

Property Information

Block646
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class17
Description2SFAG POTOMAC
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,540
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,900
18%
Improvement Value:$216,000
82%
Total Assessment$263,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,461+3.3%
2024$9,157+2.2%
2023$8,962+1.2%
2022$8,859+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$174,395
DeedBook 1812, Page 269

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 1750, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1988