Skip to content

827 Hunters DrWoodbury, NJ 08096

Built 1988

Last Sale Price
$175,130
Last Sale Date
Oct 20, 1988

Property Information

Block649
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class17
Description2SFAG POTOMAC
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,552
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,600
18%
Improvement Value:$216,000
82%
Total Assessment$263,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,450+3.3%
2024$9,147+2.2%
2023$8,952+1.2%
2022$8,849+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$175,130
DeedBook 1796, Page 109

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 1750, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1988