Skip to content

100 Fernshire CtWenonah, NJ 08090

Built 1980

Owner
---
Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Oct 9, 2025

Property Information

Block653
Lot22
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,208
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,500
32%
Improvement Value:$91,800
68%
Total Assessment$134,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,815+3.3%
2024$4,660+2.2%
2023$4,561+1.2%
2022$4,508+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,208DeedBook 7255, Page 259Recorded10/24/2025

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 2931, Page 327

Property Sale

Sale
$88,500
DeedBook 2363, Page 238

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 1586, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1980