Skip to content

317 Colonial DrWenonah, NJ 08090

Built 1983

Last Sale Price
$62,815
Last Sale Date
May 21, 1984

Property Information

Block657
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.2

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,724
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,200
26%
Improvement Value:$133,700
74%
Total Assessment$180,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,485+3.3%
2024$6,277+2.2%
2023$6,143+1.2%
2022$6,073+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$62,815
DeedBook 1491, Page 552

Property Built

Built

Year Built: 1983