Skip to content

341 Colonial DrWenonah, NJ 08090

Built 1983

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jun 1, 2021

Property Information

Block657
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.3

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,400
28%
Improvement Value:$140,000
72%
Total Assessment$193,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,933+3.3%
2024$6,711+2.2%
2023$6,568+1.2%
2022$6,492+1.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,736DeedBook 6487, Page 319Recorded6/8/2021

Property Sale

Sale
$134,500
DeedBook 3173, Page 298

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 2702, Page 211

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 2125, Page 11

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 1780, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1983