Skip to content

324 Colonial DrWenonah, NJ 08090

Built 1980

Last Sale Price
$73,900
Last Sale Date
Apr 13, 1984

Property Information

Block658
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.2

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,596
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,300
23%
Improvement Value:$163,500
77%
Total Assessment$212,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,629+3.3%
2024$7,384+2.2%
2023$7,227+1.2%
2022$7,144+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$73,900
DeedBook 1488, Page 887

Property Built

Built

Year Built: 1980