Skip to content

316 Colonial DrWenonah, NJ 08090

Built 1980

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jan 28, 2005

Property Information

Block658
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.2

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,716
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,200
22%
Improvement Value:$163,000
78%
Total Assessment$210,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,536+3.3%
2024$7,294+2.2%
2023$7,138+1.2%
2022$7,056+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 3923, Page 134

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 1521, Page 996

Property Built

Built

Year Built: 1980