Skip to content

345 Colonial DrWenonah, NJ 08090

Built 1983

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jul 24, 2020

Property Information

Block657
Lot29
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.3

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,724
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,400
25%
Improvement Value:$142,900
75%
Total Assessment$190,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,822+3.3%
2024$6,603+2.2%
2023$6,463+1.2%
2022$6,388+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,724DeedBook 6319, Page 259Recorded8/6/2020

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 3799, Page 296

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 2361, Page 320

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 2242, Page 257

Property Sale

Sale
$69,970
DeedBook 1481, Page 697

Property Built

Built

Year Built: 1983