Skip to content

868 Hunters DrWoodbury, NJ 08096

Built 1989

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Jun 24, 2016

Property Information

Block659
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,538
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,500
17%
Improvement Value:$226,700
83%
Total Assessment$273,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,794+3.3%
2024$9,480+2.2%
2023$9,278+1.2%
2022$9,171+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$262,000

From:

To:

Sq Ft2,538DeedBook 5490, Page 315Recorded6/29/2016

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 3273, Page 18

Property Sale

Sale
$196,850
DeedBook 1938, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1989