Skip to content

801 Valley RdWoodbury, NJ 08096

Built 1992

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Feb 9, 2009

Property Information

Block659
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,718
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
14%
Improvement Value:$288,200
86%
Total Assessment$335,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,035+3.3%
2024$11,649+2.2%
2023$11,400+1.2%
2022$11,269+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 4631, Page 13

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 2829, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 2027, Page 184