Skip to content

201 Branchwood CtWoodbury, NJ 08096

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Nov 8, 2024

Property Information

Block660
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class17
DescriptionANDOVER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,908
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,500
20%
Improvement Value:$187,100
80%
Total Assessment$232,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,339+3.3%
2024$8,071+2.2%
2023$7,899+1.2%
2022$7,808+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft1,908DeedBook 7116, Page 38Recorded1/8/2025

Property Sale

Sale
$160,500
DeedBook 3220, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 2000