Skip to content

203 Branchwood CtWoodbury, NJ 08096

Built 1998

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Oct 21, 2016

Property Information

Block660
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class17
DescriptionFAIRCHILD COL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,446
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,500
18%
Improvement Value:$232,100
82%
Total Assessment$282,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,131+3.3%
2024$9,806+2.2%
2023$9,597+1.2%
2022$9,487+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft2,446DeedBook 5552, Page 79Recorded10/28/2016

Property Sale

Sale
$269,000

From:

To:

Sq Ft2,446DeedBook 5211, Page 131Recorded7/17/2014

Property Sale

Sale
$173,410
DeedBook 2935, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1998