Skip to content

113 Branchwood DrWoodbury, NJ 08096

Built 1993

Last Sale Price
$151,975
Last Sale Date
Oct 8, 1993

Property Information

Block660
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class17
DescriptionMIDDLETON COL.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,178
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,800
20%
Improvement Value:$198,900
80%
Total Assessment$247,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,880+3.3%
2024$8,595+2.2%
2023$8,412+1.2%
2022$8,315+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$151,975
DeedBook 2357, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1993