Skip to content

144 Branchwood DrWoodbury, NJ 08096

Built 1997

Last Sale Price
$209,900
Last Sale Date
Jul 26, 2002

Property Information

Block662
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29.2

Building Details

Building Class17
DescriptionAMHURST COL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,552
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,900
16%
Improvement Value:$240,400
84%
Total Assessment$286,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,264+3.3%
2024$9,935+2.2%
2023$9,723+1.2%
2022$9,611+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$209,900
DeedBook 3457, Page 111

Property Sale

Sale
$181,735
DeedBook 2792, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1997