Skip to content

118 Hedgerow CtWoodbury, NJ 08096

Built 1996

Last Sale Price
$163,915
Last Sale Date
Jan 7, 1997

Property Information

Block662
Lot38
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29.2

Building Details

Building Class17
DescriptionFAIRCHILD FARM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,362
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,700
18%
Improvement Value:$221,100
82%
Total Assessment$270,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,708+3.3%
2024$9,397+2.2%
2023$9,196+1.2%
2022$9,091+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$163,915
DeedBook 2728, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1996