Skip to content

126 Azalea DrWoodbury, NJ 08096

Built 1996
Other Exempt

Last Sale Price
$170,530
Last Sale Date
May 14, 1996

Property Information

Block662
Lot54
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29.2

Building Details

Building Class17
DescriptionDALTON CONTEMP.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,203
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,200
21%
Improvement Value:$192,000
79%
Total Assessment$242,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,433+3.4%
2024$8,154+2.2%
2023$7,975+1.2%
2022$7,881+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$170,530
DeedBook 2649, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1996