Skip to content

103 Azalea DrWoodbury, NJ 08096

Built 1998

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Nov 27, 2017

Property Information

Block662
Lot78
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29.2

Building Details

Building Class17
DescriptionLENOX COLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,890
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,800
21%
Improvement Value:$167,700
79%
Total Assessment$213,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,654+3.3%
2024$7,408+2.2%
2023$7,250+1.2%
2022$7,167+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$272,000

From:

To:

Sq Ft1,890DeedBook 5787, Page 120Recorded12/14/2017

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,890DeedBook 5510, Page 61Recorded8/8/2016

Property Sale

Sale
$156,700
DeedBook 2875, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1998