Skip to content

1184 BroadwayWestville, NJ 08093

Built 1920

Last Sale Price
$52,000
Last Sale Date
Jul 30, 2018

Property Information

Block66
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,697
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,600
12%
Improvement Value:$134,400
88%
Total Assessment$153,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,485+3.3%
2024$5,309+2.2%
2023$5,196+32.3%
2022$3,928+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$52,000

From:

To:

Sq Ft1,697DeedBook 5939, Page 74Recorded9/6/2018

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1920