Skip to content

8 Magnolia StWestville, NJ 08093

Built 1949

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Feb 12, 2021

Property Information

Block72
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,624
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,900
19%
Improvement Value:$117,100
81%
Total Assessment$144,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,162+3.3%
2024$4,997+2.2%
2023$4,890+1.2%
2022$4,834+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$72,000
Sq Ft1,624DeedBook 6423, Page 65Recorded2/16/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1949