Skip to content

172 Andaloro WayWestville, NJ 08093

Built 1975

Last Sale Price
$56,000
Last Sale Date
Sep 11, 1985

Property Information

Block8
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,596
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,200
25%
Improvement Value:$122,500
75%
Total Assessment$162,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,833+3.3%
2024$5,646+2.2%
2023$5,525+1.2%
2022$5,462+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 1525, Page 678

Property Built

Built

Year Built: 1975