Skip to content

120 Park AveWoodbury, NJ 08096

Commercial

Last Sale Price
$2,829,538
Last Sale Date
May 7, 2024

Property Information

Block67
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
DescriptionPAVING
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage6,708
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,200
90%
Improvement Value:$24,500
10%
Total Assessment$252,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,059+3.3%
2024$8,769+2.2%
2023$8,582+1.2%
2022$8,483+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$16,000,000
DeedBook 2625, Page 313

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 1789, Page 148

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 1617, Page 276