Skip to content

80 Fisher AveWestville, NJ 08093

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 15, 2022

Property Information

Block76
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,700
20%
Improvement Value:$150,700
80%
Total Assessment$189,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,790+3.3%
2024$6,572+5.2%
2023$6,249+1.2%
2022$6,177+1.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$166,500
Sq Ft1,800DeedBook 6282, Page 265Recorded5/20/2020

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 4614, Page 272

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4284, Page 167

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 3687, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$5,500
DeedBook 1881, Page 166