Skip to content

20 Pope LnWestville, NJ 08093

Built 1944

Last Sale Price
$184,000
Last Sale Date
May 31, 2005

Property Information

Block79
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,742
Acreage1.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,800
28%
Improvement Value:$148,600
72%
Total Assessment$206,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,399+3.3%
2024$7,162+2.2%
2023$7,009+1.2%
2022$6,929+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 4093, Page 187

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 2253, Page 63

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 1724, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1944