Skip to content

140 Copperfield DrWoodbury, NJ 08096

Built 2003

Last Sale Price
$228,125
Last Sale Date
Apr 29, 2003

Property Information

Block83
Lot27
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.06

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,386
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,800
17%
Improvement Value:$219,000
83%
Total Assessment$263,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,457+3.3%
2024$9,154+2.2%
2023$8,959+1.2%
2022$8,856+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$228,125
DeedBook 3602, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 2003