Skip to content

18 Casperson StGibbstown, NJ 08027

Built 1920

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block102
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,472
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,400
39%
Improvement Value:$91,400
61%
Total Assessment$149,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,158+5.6%
2024$4,886+1.0%
2023$4,839-1.4%
2022$4,906-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920