Skip to content

53 Memorial AveGibbstown, NJ 08027

Built 1969

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block107
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,936
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,700
20%
Improvement Value:$139,000
80%
Total Assessment$173,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,980+5.5%
2024$5,666+1.0%
2023$5,611-1.4%
2022$5,689-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1969