Skip to content

236 Ashton DrGibbstown, NJ 08027

Built 1979

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Dec 19, 2022

Property Information

Block107
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map PageM27

Building Details

Building Class17
Description2SA1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,360
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,600
18%
Improvement Value:$181,600
82%
Total Assessment$220,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,581+5.5%
2024$7,183+9.5%
2023$6,560-1.4%
2022$6,652-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft2,360DeedBook 6794, Page 250Recorded12/28/2022

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft2,360DeedBook 5510, Page 266Recorded8/8/2016

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 3584, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1979