Skip to content

783 E Broad StGibbstown, NJ 08027

Built 1972

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 5, 2021

Property Information

Block139
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,378
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,700
16%
Improvement Value:$144,000
84%
Total Assessment$170,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,877+5.5%
2024$5,568+1.0%
2023$5,514-1.4%
2022$5,590-0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$173,000

From:

To:

Sq Ft2,378DeedBook 5384, Page 96Recorded10/19/2015

Property Built

Built

Year Built: 1972