Skip to content

424 Lock AveGibbstown, NJ 08027

Built 1958

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Oct 31, 2007

Property Information

Block152
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,508
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,400
25%
Improvement Value:$128,400
75%
Total Assessment$170,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,881+5.6%
2024$5,572+1.0%
2023$5,517-1.4%
2022$5,594-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4490, Page 6

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 2692, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1958