Skip to content

460 Lock AveGibbstown, NJ 08027

Built 1962

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 22, 2022

Property Information

Block152
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map PageTM35

Building Details

Building Class17
Description2SB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,522
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,500
16%
Improvement Value:$191,900
84%
Total Assessment$228,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,864+5.6%
2024$7,450+1.0%
2023$7,377-1.4%
2022$7,480-0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 1781, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1962