Skip to content

452 Lock AveGibbstown, NJ 08027

Built 1962

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jul 20, 2004

Property Information

Block152
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SS1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,492
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,400
18%
Improvement Value:$178,200
82%
Total Assessment$217,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,492+5.5%
2024$7,098+1.0%
2023$7,028-1.4%
2022$7,126-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 3812, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1962