Skip to content

124 Newton AveGibbstown, NJ 08027

Built 1956

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Mar 21, 2021

Property Information

Block167
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SS1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,204
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,800
18%
Improvement Value:$144,200
82%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,025+5.5%
2024$5,709+1.5%
2023$5,623-1.4%
2022$5,702-0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,204DeedBook 6452, Page 219Recorded4/7/2021

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,204DeedBook 5166, Page 279Recorded2/25/2014

Property Sale

Sale
$174,900
DeedBook 4026, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1956