Skip to content

192 Marshall AveGibbstown, NJ 08027

Built 1957

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 24, 2006

Property Information

Block173
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,200
29%
Improvement Value:$120,400
71%
Total Assessment$169,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,839+5.5%
2024$5,532+12.2%
2023$4,929-1.4%
2022$4,998-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4267, Page 42

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 3892, Page 54

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3531, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1957