Skip to content

1160 Berkley RdGibbstown, NJ 08027

Built 1962

Last Sale Price
$357,000
Last Sale Date
Jan 26, 2024

Property Information

Block176
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,049
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,600
19%
Improvement Value:$186,100
81%
Total Assessment$228,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,874+47.1%
2024$5,353-8.4%
2023$5,843-1.4%
2022$5,924-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$357,000
Sq Ft2,049DeedBook 6968, Page 314Recorded2/8/2024

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft2,049DeedBook 6922, Page 345Recorded10/13/2023

Property Sale

Sale
$10,500
Sq Ft2,049DeedBook 6628, Page 35Recorded2/10/2022

Property Sale

SaleMulti
$25,500
DeedBook 5809, Page 206

Property Sale

SaleMulti
$17,600

From:

To:

Sq Ft2,049DeedBook 5692, Page 103Recorded7/18/2017

Property Built

Built

Year Built: 1962