Skip to content

1245 Mt Vernon AveGibbstown, NJ 08027

Built 1928

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Jul 9, 2020

Property Information

Block177
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,183
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,100
27%
Improvement Value:$81,200
73%
Total Assessment$111,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,832+5.5%
2024$3,631+1.0%
2023$3,595-1.4%
2022$3,645-0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft1,183DeedBook 6314, Page 95Recorded7/28/2020

Property Sale

Sale
$7,500
DeedBook 3538, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1928