Skip to content

119 Mang AveGibbstown, NJ 08027

Built 1940

Last Sale Price
$279,500
Last Sale Date
Apr 11, 2022

Property Information

Block177
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,640
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,800
14%
Improvement Value:$158,600
86%
Total Assessment$184,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,349+5.6%
2024$6,015+87.2%
2023$3,214-1.4%
2022$3,259-0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$279,500
Sq Ft1,640DeedBook 6674, Page 1Recorded5/4/2022

Property Sale

Sale
$119,000
Sq Ft1,640DeedBook 6561, Page 186Recorded10/11/2021

Property Built

Built

Year Built: 1940