Skip to content

240 Crescent AveGibbstown, NJ 08027

Built 1963

Last Sale Price
$115,058
Last Sale Date
Jan 7, 2023

Property Information

Block181
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,991
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,400
19%
Improvement Value:$167,800
81%
Total Assessment$207,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,134+5.6%
2024$6,759+24.9%
2023$5,412-1.4%
2022$5,491-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$115,058
Sq Ft1,991DeedBook 6815, Page 290Recorded2/22/2023

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,991DeedBook 6553, Page 265Recorded9/28/2021

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,991DeedBook 6462, Page 188Recorded4/23/2021

Property Built

Built

Year Built: 1963