Skip to content

222 Crescent AveGibbstown, NJ 08027

Built 1963

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Apr 19, 2022

Property Information

Block181
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,991
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,500
21%
Improvement Value:$166,000
79%
Total Assessment$209,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,213+5.5%
2024$6,834+1.0%
2023$6,767-1.4%
2022$6,861-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft1,991DeedBook 6676, Page 289Recorded5/10/2022

Property Sale

Sale
$229,000

From:

To:

Sq Ft1,991DeedBook 5865, Page 6Recorded5/4/2018

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft1,991DeedBook 5695, Page 194Recorded7/24/2017

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 1700, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1963